Clubul Poli Timișoara a anunțat în această dimineață decesul Danei Rotariu, soția fostului mare fotbalist Iosif Rotariu. Vestea a venit ca un șoc pentru comunitatea locală și pentru iubitorii fotbalului românesc.
Dana Rotariu, soția fostului internațional Iosif Rotariu, a încetat din viață
„Din păcate, viața este crudă. Soția marelui Iosif Rotariu s-a stins din viață în dimineața zilei de astăzi. Sincere condoleanțe familiei Rotariu. Drum lin către stele, doamna Dana!”, a scris clubul timișorean pe rețelele de socializare, exprimându-și profunda tristețe și solidaritate cu familia îndoliată.
Citește și: Șoc în lumea golfului: Grayson Murray, starul PGA Tour, a murit subit la doar 30 de ani!
În 2023, Dana Rotariu a fost internată într-un spital din Turcia, într-o stare critică. Ea a fost diagnosticată cu cancer de colon în stadiu avansat, având mai multe metastaze. În ciuda eforturilor medicilor și a multiplelor intervenții chirurgicale, celulele canceroase s-au extins la plămâni, agravându-i starea de sănătate.
![](https://aznews.ro/wp-content/uploads/2024/05/iosif-rotariu-dana-636x1024.webp)
Dana Rotariu a luptat cu curaj și demnitate împotriva bolii, având mereu sprijinul necondiționat al familiei sale. Iosif Rotariu, soțul ei, a fost alături de ea în fiecare moment, încercând să îi ofere tot suportul necesar. Cei doi au împreună patru copii: Romina, Roberto, Kassandra și Cristian, care acum își jelesc mama pierdută.
Iosif Rotariu, fost internațional român și jucător de legendă al clubului Poli Timișoara, a fost un model de dedicare și profesionalism atât pe terenul de fotbal, cât și în viața personală. Împreună cu Dana, a format un cuplu admirat și respectat, implicat activ în viața comunității și în numeroase acțiuni caritabile.
![](https://aznews.ro/wp-content/uploads/2024/05/kasandra-rotariu-1.jpg)
Comunitatea locală și suporterii echipei Poli Timișoara au transmis numeroase mesaje de condoleanțe și de sprijin pe rețelele de socializare, arătând astfel cât de mult a însemnat Dana Rotariu pentru toți cei care au cunoscut-o.
Poli Timișoara și întreaga comunitate fotbalistică din România își iau rămas bun de la Dana Rotariu, un om de o mare noblețe sufletească, care va rămâne mereu în amintirea celor care au avut privilegiul de a o cunoaște. Dumnezeu să o odihnească în pace!